Valamikor régen, a messzi-messzi Gutenberg-galaxisban…
Javában dúl az e-könyv háború.
A felkelők először hajtottak végre sikeres támadást a Gutenberg
Galaktikus Birodalom ellen.
Kicsiny csoportjuk megjelent a Könyvhéten, és új alternatívát kínált
az eddig megszokott gyakorlathoz képest. Az embereket láthatóan
érdekelte a dolog. Megcsillant a remény, hogy széttörnek a mostanra
megkövesedett keretek, megszűnik a kiadók és terjesztők egyeduralma,
és a könyvkiadásban újra felvirradhat a szabadság.
E-könyvek a Könyvhéten
Csapjunk a lecsóba: legalább harminc Kindle-t el tudtam volna adni, ha emiatt megyek ki. Persze nem ezzel foglalkozom, úgyhogy maradt a leginkább ár-érték arányos megoldás propagálása; menjenek fel az amazon.com-ra, és rendeljenek maguknak egy e-könyv olvasót.
Péntek délelőtt kitettünk egy papírt a pavilonra: e-könyv 300 Ft. Aznap még viszonylag nyugodt tempóban haladt az evangelizáció, másnapra viszont elterjedt a hír, és megindult a roham. Jöttek régi motorosok, olyanok, akiket csak az ár vonzott oda, de szép számmal akadtak, akik már hallottak az e-könyvről, de még sose fogtak a kezükbe e-könyv olvasót. Most módjuk nyílt rá.
Természetesen akadtak kisebb bökkenők, mint azzal a nénivel, aki összeszedett négy papírkönyvet a pultról, majd átnyújtott ezerkétszáz forintot. Amikor jeleztük, hogy ez kicsit kevés lesz, felháborodottan mutatott a pavilonra kitűzött papírra:
– De hát itt azt írják, hogy e könyv
Volt, aki rám támadt, hogy miért adjuk 300 Ft-ért az e-könyvet, amikor a netről annyit tölt le ingyenesen, amennyit nem szégyell. Elég soká tartott, míg felfogta, hogy a szerző nem csupán azért ír, mert örömmel tölti el, hogy az olvasó jól szórakozik a szövegén, hanem ha semmit se kap a munkájáért, akkor nem fog írni, következésképpen pár év múlva nem lesz friss könyv, amit olvasni lehet.
Önök nem ezt a pavilont keresik...
A stratégiai gondolkodás a kiadóknak se erőssége. Úgy vélik, mivel jelenleg nincs túl sok e-könyv olvasó az országban (bár szerintem jóval többen olvasnak e-könyvet, mint ahogy ők szeretnék), Magyarország még sokáig a Gutenberg birodalom része marad. A gond csupán az, hogy mindazok, akik e-könyv olvasót vesznek, azért szerzik be a szerkezetet, hogy használják. Ráadásul ők azok, akik naponta olvasnak, vagyis rájuk épül a könyvipar. Ha nem lesz villámgyorsan széleskörű és olcsó e-könyv kínálat, akkor rászoknak a kalózoldalakra, ami pár éven belül megfektetheti a szakmát.
A könyvkiadók és kereskedők az elmúlt két évtizedben sikeresen leszoktatták az embereket az olvasásról. Ezen semmilyen Hollywoodhoz kapcsolódó papírtermék sikere nem változtat – attól, hogy valaki átrágja magát egy könyvön, még nem válik olvasóvá. El kellene gondolkozni azon, miért akarjuk, hogy olvassanak az emberek. Ha azt szeretnénk, hogy értelmezni tudják a szöveget, illetve világos, kerek, összefüggő mondatokban fejezzék ki a gondolataikat, akkor ezeket a képességeket kellene fejleszteni. A szövegértelmezés és alkotás a demokrácia alapja. Az információk, ígéretek még mindig írásban kereshetők vissza legegyszerűbben. Ahhoz, hogy valaha reményünk legyen rá, hogy felelősen dönthessünk a saját sorsunkról, és ne felböfögött indulatok mentén terelgessenek, napi szinten használt, írott kultúra kell. A drága könyv ez ellen dolgozik. Persze, ha csupán a profit maximalizálása a cél, akkor én kérek elnézést.
Az e-könyv olvasó megjelenése lehetővé tette, hogy ismét olcsón és sokat olvassanak az emberek. Hirtelen kiderült, hogy rengetegen szeretnek olvasni, csak éppen kevesen engedhetik meg maguknak a jelenlegi könyvárak mellett. Olvasnának, csak éppen nincs legális kínálat. A könyvkiadók jó része – mármint azok, akik legalább eljátszanak az e-könyv kiadás gondolatával – leginkább azon töri a fejét, hogyan srófolhatná a lehető legmagasabbra az e-könyv árát. Megsúgom: az olvasók nem azért szeretik az e-könyvet, mert kütyübuzik, hanem mert végre elérhető áron tudnak olvasni. Ha az e-könyv drága lesz, akkor lopni fogják, mint a zenét meg a filmet, és ezt a folyamatot semmilyen kalózellenes törvénnyel nem lehet megakadályozni. Ráadásul már választókorú a torrentezésen felnőtt nemzedék első hulláma.
Az e-könyvet a magyar fizetésekhez mért áron kell kínálni. Ezen pár évig nem lesz meg a napjainkban megszokott kiadói haszon. A könyvkiadás jelenlegi struktúrája teljesen át fog alakulni. A papírkönyv még inkább luxuscikké válik. A jövőben nem az olcsó e-könyvek fognak versenyezni a drága könyvekkel, hanem a drágán kínált vagy csak papíron megjelenő művek szinte rögtön felkerülnek a kalózoldalakra.
A Könyvhét egyértelműen bebizonyította: az olcsó e-könyv iránt hatalmas az érdeklődés. Ha a könyvszakma jelenlegi szereplői nem szolgálják ki ezt a piaci igényt, akkor jön majd más, aki üzletet lát ebben.
A mostani Könyvhét alapvetően a papír ünnepe volt, de igen: adtunk el e-könyvet is.
A Syllabux nevét nem sikerült pontosan kiírni...
A képeket Papp Sándor készítette.